Novosti

U suradnji gradskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova i Savjeta mladih održana je parlaonica "Treba li zakonski regulirati pozitivnu diskriminaciju?"

Petak

Gradsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova i Savjet mladih Grada Ivanca u suradnji s učenicima i profesorima ivanečke Srednje škole nedavno su organizirali parlaonicu na temu Treba li zakonski regulirati pozitivnu diskriminaciju? Žene su, istaknula je u svojoj uvodnoj riječi predsjednica Povjerenstva Nikolina Vlahek Canjuga, oduvijek bile diskriminirana skupina, dok u novije doba pojam pozitivne diskriminacije označava upravo težnju i sklonost institucija da postavljanjem pravila i donošenjem zakona daju prednost donedavno diskriminiranim skupinama. 

- No, postavlja se pitanje: rađa li takva obrnuta ili pozitivna diskriminacija nove oblike diskriminacije? Treba li se protiv jedne "negativne" diskriminacije boriti drugom, "pozitivnom", i tako nastojati stvoriti ravnopravnost između spolova? Bi li to uopće bila ravnopravnost ili samo ravnoteža između dva ekstrema? Ili je bolje nastojati riješiti bit problema u glavama onih koji je provode? – istaknula je N. Vlahek Canjuga te dodala da ova tema dodiruje i aktualna pitanja o pravima žena, LGBT zajednica, branitelja, djece branitelja i nacionalnih manjina.

O tim pitanjima svoje su stavove iznosili učenici završnih razreda Gimnazije podijeljeni u dvije grupe – afirmacijsku i negacijsku - Aleks Štefanko, Martina Lončarek, Helena Šimek, Ivana Držaić, Petra Kušen, Paola Putar, Antonia Peček, Tihana Baniček i Petra Rogina.

- Iako je pobijedila afirmacijska grupa, ovaj oblik rasprave pokazao se odličnom metodom suradnje koja mladima omogućuje da dosad stečena znanja primijene u praksi i prošire vidike prema otvorenom i tolerantnom društvu, ali i nediskriminatornoj atmosferi u školi - smatra moderatorica rasprave Dunja Belščak, zamjenica predsjednika Savjeta mladih grada Ivanca.

 

print