Novosti

Uspjeh: KUD-u Salinovec prvo mjesto u kategoriji izvornog folklora u njemačkom Filderstadtu

Utorak

U organizaciji Matice iseljenika, Hrvatske katoličke zajednice i Folklornog društva „Ruža“iz Filderstadta održan je 3. susret čuvara hrvatske etno baštine u njemačkom gradu Filderstadtu. Na susretu je sudjelovalo 17 folklornih skupina iz Njemačke, Švicarske, Hrvatske, BIH i Vojvodine.  U želji da očuvaju hrvatsko narodno blago i prenesu ga mlađim naraštajima, ovaj projekt u Njemačkoj vrlo uspješno provodi FD „Ruža“ sa svojim voditeljem Draženom Žugecom. Dok sa srcem plešu hrvatske plesove u mnogim njemačkim gradovima, osjećaju povezanost sa svojom domovinom, a u tome im pomažu mnoga društva iz domovine koja redovito sudjeluju na njihovim susretima.

Ove godine na 3. susretu čuvara hrvatske etno baštine sudjelovao je i KUD Salinovec koji je prezentirao svoju pobjedničku koreografiju Išla je djevojka. Zahvaljujući folklornom voditelju Tihomiru Kukuliću koji je postavio scenu i uvježbao plesače te glazbenom voditelju Robertu Štorgi, KUD Salinovec prezentirao je u Njemačkoj svoju domovinu prikazom plesova  Salinovca i okolice Ivanca.

Svojom izvedbom oduševili su stručni žiri u sastavu Andrija Ivančan, Miroslav Šilić i  Vedran Vidović, koji im je dodijelio prvo mjesto u kategoriji izvornog folklora. Osim izvedbom plesača, KUD Salinovec posebno je zaokupio pažnju žirija svojim tradicionalnim tamburaškim sastavom čije zvukove oplemenjuju instrumenti kao što su cimbale, bugarija, kontrabas i naravno, gudački instrumenti, a koje su vješto pripremili voditelji Vjekoslav Ptiček i Jurica Žimbek te su proglašeni najboljim tamburašima na smotri folklora u Filderstadtu. Žiri je pohvalnim ocijenio i dobru generacijsku zastupljenost plesača, među kojima je dosta mladih, ali i starijih, koji čuvaju umijeće izvornog folklora, u čemu posebno odskače par Nadica Miklošić i Mirko Ribić.

Svako društvo predstavljale su i djevojke obučene u narodne nošnje svoga kraja. KUD Salinovec prezentirale su Marija Valjak i Tamara Lepoglavec. Tamara je nosila narodnu nošnju koja potječe iz 1930. godine te molitvenik iz 1900. godine, koji je za ivanečku župu tiskan od strane tadašnjeg župnika vlč. Ivana Kučera. Prva vlasnica nošnje bila je Marija Levanić, a trenutno je u vlasništvu njezine unuke Danice Mesec. Nošnja se nosila za svečane prigode, primjerice, vjenčanja i mise. Marija Valjak je nosila bijelu nošnju od konopljina platna koja  potječe iz 40-tih godina prošlog stoljeća i u vlasništvu je KUD-a  Salinovec te je bila ogrnuta vunenom maramom iz 1928. godine. Za takvo predstavljanje djevojke pripremile su pripremile Ljiljana Hlevnjak i Verica Valjak.

- Samo sudjelovanje na europskom natjecanju takvog karaktera za sve naše članove, voditelje, tamburaše i upravni odbor ima posebno značenje. Izuzetno smo ponosni što smo u Njemačkoj predstavljali svoju domovinu, Varaždinsku županiju i naravno, grad Ivanec, a nagrade koje smo osvojili samo su pokazatelj kako smo  mali KUD s velikim srcem i sve dok s ljubavlju i entuzijazmom čuvamo našu tradiciju, običaje i kulturnu baštinu ovakvih rezultata neće nedostajati – poručila je predsjednica KUD-a Valentina Posavec Kovač.

Posebna zahvala upućena je Varaždinskoj županiji koja je novčanom potporom omogućila Salinovčanima nastup u Njemačkoj.

print