Novosti

Poziv građanima: Saznajte što je udomiteljstvo i kako postati udomitelj?

Ponedjeljak

Tijekom ljeta počela je provedba Nacionalne kampanje „Činim pravu stvar“. Njome se promiče udomiteljstvo kao najprimjereniji oblik zbrinjavanja djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi te osoba koje su znatno narušenog zdravstvenog stanja ili su u visokoj životnoj dobi. Isto tako cilj je kampanje i deinstitucionalizacija, odnosno smanjenje dugotrajnog boravka djece u institucijama.   

Nositelji i podupiratelji kampanje su UNICEF i Ministarstvo socijalne politike i mladih, a provoditelji Centri za socijalnu skrb i Forum za kvalitetno udomiteljstvo.

Centar za socijalnu skrb Ivanec  tom tematikom bavi se svakodnevno u svom profesionalnom radu. Na našem području već djeluju vrlo kvalitetne udomiteljske obitelji, redovito se educiraju udomitelji, radi se s djecom iz udomiteljskih obitelji, a nacionalni Forum za kvalitetno udomiteljstvo također ima sjedište u Ivancu te koordinira rad udomitelja na području Republike Hrvatske.  

S obzirom na to da unatoč dobrom radu, još uvijek nema dovoljnog broja udomiteljskih obitelji, Centar za socijalnu skrb je vrlo često primoran smještavati djecu s našeg područja u neke druge sredine, a to dovodi do toga da problem bude daleko veći nego što on zapravo jest.

- U takvim slučajevima djeca često gube kontakte sa svojim primarnim obiteljima, isto tako i sa sredinom iz koje potječu, otuđuju se od rođaka i na kraju se nemaju kamo vratiti. Pojavljuju se tu i razne kulturološke razlike, a nije nebitan niti financijski problem jer se djeca tada ne mogu češće obilaziti, roditelji ih ne mogu posjećivati i sl. Cilj nam je da povećamo broj udomiteljskih obitelji na našem području, ali bez popularizacije udomiteljstva sami to ne možemo napraviti, pa nam je tako pomoć medija od neprocjenjive važnosti – ističe ravnateljica Centra za socijalnu skrb dipl. soc. radnica Jasenka Friščić.        

Što je udomiteljstvo?

Udomiteljstvo, kao humani oblik zbrinjavanja potrebitih, institut je koji je reguliran Zakonom o udomiteljstvu ( Narodne novine 78/12). 

Udomiteljstvo je oblik skrbi izvan vlastite obitelji kojim se djetetu ili odrasloj osobi osigurava smještaj i skrb u udomiteljskoj obitelji. Provodi se na temeljnim načelima socijalne skrbi i načelima obiteljskog okruženja, na održivosti socijalnih veza i uključenosti korisnika.

 Korisnik u udomiteljstvu ostvaruje osnovnu i specifičnu skrb i potporu u udomiteljskoj obitelji i postaje ravnopravni član udomiteljske obitelji. Kad god to prilike dopuštaju, korisnici se smještaju u udomiteljsku obitelj u njegovoj lokalnoj zajednici, radi održivosti obiteljskih i drugih socijalnih veza i očuvanja postignute razine njegove socijalne uključenosti, osim ako to nije u njegovom interesu. Korisnik udomiteljstva ima aktivnu ulogu u zadovoljavanju svojih potreba, a potrebne usluge mu osiguravaju međusobnu povezani i koordinirani pružatelji usluga. Isto tako, kao oblik socijalne usluge udomiteljstvom se smještaj u instituciju svodi na najmanju mjeru.

Postoji više vrsta udomiteljstva, a što ovisi o potrebama svakog pojedinog korisnika - tradicionalno udomiteljstvo, specijalizirano udomiteljstvo, hitno udomiteljstvo i povremeno udomiteljstvo.

Uvjeti za obavljanje udomiteljstva

Osoba koja želi obavljati udomiteljstvo mora:

  • biti hrvatski državljanin
  • biti punoljetan
  • imati prebivalište u Republici Hrvatskoj
  • imati poslovnu sposobnost
  • imati zdravstvenu sposobnost koju dokazuje potvrdom izabranog doktora opće/obiteljske medicine
  • imati završeno najmanje osnovnoškolsko obrazovanje
  • imati sposobnosti za potrebnu skrb o korisnicima, za njihovu zaštitu, čuvanje, njegu, odgoj i zadovoljavanje drugih potreba, a prema stručnoj procijeni tima za udomiteljstvo
  • imati propisane  stambene i materijalne uvjete za obavljanje udomiteljstva

Zahtjev za obavljanje udomiteljstva podnosi se Centru za socijalnu skrb s propisanom dokumentacijom, a prije izdavanja dozvole za obavljanje udomiteljstvom udomitelji su dužni proći osposobljavanje te svoje znanje i vještine nadograđivati tijekom bavljenja udomiteljstvom. Zahtjev za izdavanje dozvole za obavljanje udomiteljstva ne može podnijeti osoba starija od 60 godina, osim kod srodničkog udomiteljstva.

Dobna razlika između udomitelja i udomljenog dijeta ne smije biti manja od 20 godina, osim ako je to u interesu udomljenog djeteta.

Dobna razlika između udomitelja i udomljenog korisnika ne može biti veća od 50 godina, osim kada se radi o srodničkoj obitelji.   

U Centru za socijalnu skrb Ivanec djeluje i Tim za udomiteljstvo koji vodi sve potrebne postupke prilikom informiranja i davanja dozvola za udomiteljstvo. Sve informacije o udomiteljstvu mogu se dobiti na telefon 042/771 770, 771 783, 771 779 i na e-mail: [email protected]

print